onsdag 29 april 2026

Tisdagstrion: Jan Guillou

Jag  börjar bli orolig för mig själv. Jag var säker på att jag lagt upp tisdagstrion med automatik. Dessutom undrar jag var ett par av mina skor har tagit vägen. Man kan väl inte tappa bort ett par skor! I morgon åker jag till London. För säkerhets skull kommer jag redan idag att lägga upp nästa veckas tisdagstrio med automatisk publicering. Den här gången ska vi tala om en författare som brukar kunna väcka känslor. Denna tisdags tema är: Jan Guillou. 

Tipsa om tre böcker och lämna en länk, så vi kan klicka oss runt och ta del av varandras tips! 

Tjuvarnas marknad. Det är en riktigt underhållande bok om den nya överklassen. Människor som sitter i ledningen för stora företag och som har makten att tilldela varandra bonusar och förmånliga pensionsprogram värda hundratals miljoner kronor. Deras girighet är gränslös.
Guillou föraktar helt klart denna samhällsklass, men han lyckas ändå skriva underhållande.



Brobyggarna är första delen i Guillous serie Det stora århundradet, som handlar om 1900-talet.
Boken är mycket välskriven, med ett mycket bra språk, och den är dessutom fängslande. Tre fattiga norska bröder får av en tillfällighet möjlighet att studera till ingenjörer i Dresden. Som motprestation förväntas de återvända till Norge och bygga broar. Det är dock bara en av bröderna som återvänder.
I boken följer vi två av bröderna. Den ene (Lauritz) lever och arbetar i Norge, medan den andre (Oscar) hamnat i tyska Östafrika (det som idag kallas Tanzania). Den afrikanska delen är stundtals en grym och blodig historia, med mord och kannibalism. Här känns det nästan som om Guillou har inspirerats av min barndoms äventyrsböcker för unga.
Det är uppfriskande att det är belgare och engelsmän som framför allt framstår som grymma, giriga och blodtörstiga, medan tyskarna försöker sprida kultur och civilisation. Det är alltför vanligt i vår anglosaxiskt dominerade värld att tyskarna ses som brutala medan britterna är civiliserade tedrickare.

Fienden inom ossKlockan tre på morgonen gör säkerhetspolisen och terroristpolisen tillslag mot ett antal familjer i en Stockholmsförort. Ett femtiotal personer grips och transporteras bort. De gripna får ingen vetskap om vad de är misstänkta för. Men nästa dag exploderar nyheten att ”al-Qaida i Sverige” har oskadliggjorts och att landet räddats från den största katastrofen någonsin. Nio personer häktas som terrorister och därefter utbryter den stora tystnaden. Ingen vet vad som sker i polisutredningen. Polisintendent Ewa Johnsén-Tanguy, som är förhörsexpert på Ekobrottsmyndigheten, får till sin förvåning ett helt nytt jobb, att leda förhören med de misstänkta terroristerna. Därmed förändras hennes liv, bland annat innebär det att vänskapen med journalisten Erik Ponti utsätts för svåra slitningar. I kriget mot terrorismen hamnar Ewa Johnsén-Tanguy och Erik Ponti på helt olika sidor. Jan Guillou gör i romanen Fienden inom oss upp med de lagar som sägs vara avsedda att skydda demokratin men som skadar den betydligt mer än terrorismen gör.
Boken är naturligtvis fängslande, men samtidigt vädras väl en del av författarens egna fördomar. Bland annat utgår han från att nämndemännen i domstolen dömer utifrån sina politiska åsikter. Jag har själv varit nämndeman i hovrätten, och vi ägnade oss verkligen inte åt några politiska överväganden.

6 kommentarer:

  1. Det händer den bäste att man glömmer saker ibland. Här är mina tre böcker: https://pepparkaksbokhyllan.wordpress.com/2026/04/28/tisdagstrion-guillou/

    SvaraRadera
  2. Ju mer jag har att tänka på desto mer glömmer jag, så det är inget konstigt alls. Jag har inte läst mycket Guillou och ingen i din trio. Här är min https://bokslut.blogspot.com/2026/04/tisdagstrion-jan-guillou.html

    SvaraRadera
  3. https://klimakteriehaxan.blogspot.com/2026/04/med-all-respekt-jan-guillou.html

    SvaraRadera
  4. Jag blev också orolig! Fast jag glömmer en hel del också. https://lottensbokblogg.wordpress.com/2026/04/28/tisdagstrion-v-20-jan-guillou/

    SvaraRadera
  5. visst kan en glömma bort sina skor någonstans! men det är en världslig sak
    https://mrscalloway.blogspot.com/2026/04/tisdagstrion-v-18-jan-guillou.html

    SvaraRadera
  6. Känner igen dina böcker men har inte äst någon av dem.
    https://cinnamonbooks.se/2026/04/28/tisdagstrion-jan-guillou/

    SvaraRadera