tisdag 16 september 2025

Tisdagstrion: Föreningsliv

Dags för veckans tisdagstrio. Alla är vi väl med i någon förening, även om deltagandet i föreningar minskar. Vi "umgås" på Facebook och andra sociala media. Lite synd tycker jag. Denna tisdags tema är: Föreningsliv. 

Tipsa om tre böcker och lämna en länk, så vi kan klicka oss runt och ta del av varandras tips!

En man som heter Ove av Fredrik Backman kan väl inte ha undgått någon. Även de som till äventyrs inte har läst den torde känna till den.

Ove är en riktig tvärvigg. Han är bostadsområdets ordningspolis, som ständigt hittar något att anmärka på. En ganska vedervärdig person, men så får man steg för steg veta mer om hans livshistoria och då tycker man allt bättre om honom.

Ove var tidigare ordförande i bostadsrättsföreningens styrelse, men vid ett årsmöte röstades han bort. Han kallade alltid denna händelse för "statskuppen".

Jag har även sett filmen, och det var faktiskt en mycket bra filmatisering av boken.

Surt sa räven om rabarberna är en bok av Karin Brunk Holmqvist. Inte någon märkvärdig historia, men ändå mysig semesterläsning. Berta och Gunnar har en kolonilott i Simrishamn, och de umgås ivrigt med sina grannar. Men saker trasslar till sig när Gunnar köper en blomma till Berta. Han får för sig att skämta till det när han köper blomman, och sedan trasslar han in sig i en härva av små lögner.

Detta är en synnerligen lättläst bok, och man kan le och mysa när man läser om intrigerna i en liten koloniförening.

Björnstad är ännu en av Fredrik Backmans böcker, men nu handlar det om en idrottsförening.

Boken handlar om det fiktiva lilla samhället Björnstad, där alla lever för ishockeyn. Inget är viktigare än att juniorlaget vinner det stora mästerskapet, för då kommer den lilla orten att få ett idrottsgymnasium, A-laget ska gå mot en lysande framtid, företagen kommer att tjäna pengar... Ingenting får stoppa detta. I hockeyklubben är man lojal. Högt i tak men tjocka väggar säger man. Händer det något sköts det internt.

Men så händer något som inte går att hålla hemligt. Då sätts lojaliteten på spel. Är alla verkligen beredda att göra allt för laget, även om det innebär att skyla över ett svårt brott?

Jag tyckte verkligen om den här boken. Den grep tag om mig på ett sätt som få böcker kan göra. Kanske för att mycket i boken känns äkta. Visst finns det tillfällen när jag kan bli förvånad. Ibland säger femtonåringar saker som är så kloka att det är svårt att tänka sig att det skulle vara verkligt, men det gör inget. Det är en bok som bubblar av kärlek, hat, våld, kamratskap, lojalitet och svek.

1 kommentar:

  1. Intressant tema, ska bli kul läsa antas förslag:
    https://hannelesbibliotek.blogspot.com/2025/09/fackforening-tisdagstrio.html

    SvaraRadera