Varje lördag presenterar jag en mening från boken jag läser. En mening som har fått mig att stanna upp. Den kan vara humoristisk, men den kan även vara allvarlig. En mening att lägga några sekunder på. Veckans mening är hämtad från Snabbare än ljuset av Olof Möller. En far berättar för sin son hur man tillskansade sig kunskap när han var barn.
Vi läste direkt ur våra böcker, lärde oss saker och ting utantill och klarade oss alldeles ypperligt på så sätt.
Häng gärna på! Och länka gärna i kommentarsfältet!

Jag var en baddare på att lära mig saker utantill - det var då det! Min mening:
SvaraRaderahttps://klimakteriehaxan.blogspot.com/2025/11/veckans-mening-om-hundar.html
Min mamma plågades av en fröken i skolan. Mamma tyckte det var hopplöst svårt att lära sig psalmverserna utantill, och hon var glad att min bror och jag utan problem lärde oss de psalmverser vi fick i läxan.
RaderaInte heller jag hade några problem att lära mig texter utantill — det var då det, nu vet jag inte ens vart mina ord tagit vägen.
SvaraRaderaFörhoppningsvis ligger några kvar på min matta:
https://bastmattan.blogspot.com/?m=1
Margaretha
Så länge som vi inte glidit in i demensens dimma klarar vi oss nog.
Raderalite sent, kanske, men i alla fall. vi lärde oss psalmverser utantill och det har jag fortfarrande glädje av.
SvaraRaderahttp://mrscalloway.blogspot.com/2025/11/veckans-mening-v-45-2025.html
Ja, inte for vi illa av att få lära oss psalmverser.
Radera