Sidor
- Startsida
- Om mig
- Mina böcker
- Ljudböcker
- Antologier
- På gång
- Om recensionsexemplar
- Kaosutmaning 2016
- Kaosutmaning 2017
- Kaosutmaning 2018
- Kaosutmaning 2019
- Kaosutmaning 2020
- Kaosutmaning 2021
- Kaosutmaning 2022
- Kaosutmaning 2023
- Kaosutmaning 2024
- Kaosutmaning 2025
- Kvinnliga nobelpristagare
- Klassikerutmaning
- Boktolvan 2022
- Boktolvan 2023
- Boktolvan 2024
onsdag 24 december 2025
lördag 20 december 2025
Veckans mening v. 51 2025
Häng gärna på! Och länka gärna i kommentarsfältet!
Nu blir det ett uppehåll i Veckans mening, dels därför att det är jul och nyår, dels därför att jag ska ut på en resa. Veckans mening återkommer den 18 januari.
onsdag 17 december 2025
Dagens visdomsord 2025-12-17
tisdag 16 december 2025
Tisdagstrion: Jul
Dags för veckans tisdagstrio. Denna tisdags tema är: Jul. Det är kanske inte så svårt att räkna ut hur jag kom på det temat :) Jag bestämde mig för att för egen del skapa ett tema i temat med juldeckare.
Tipsa om tre böcker och lämna en länk, så vi kan klicka oss runt och ta del av varandras tips!
Mord i julmörkret. Semics juldeckarantologi 2023. Alltid mysigt att krypa ihop med i mellandagarna.Mord och inga julvisor var Semics deckarantologi 2018.
Där finns en del kända namn, såsom Camilla Läckberg och Katarina Mazetti. När det gäller Läckberg har antingen hon själv eller förlaget gjort det lätt för sig. Hennes bidrag, Drömmen om Elisabeth, publicerades 2013 i hennes egen bok Mord och mandeldoft. Det känns lite fuskigt.
Roligt är att Semic inför den här boken hade haft en pristävling. Juryn ansåg att tre av de många bidragen som kom in höll såpass hög klass att man inte vilja välja ut en enda vinnare, utan lät alla tre komma med. Mats Wahl bidrar med När jag tänker på Greta och Camilla Prell-Weichl med Lukten av underjord. Men den jag tyckte bäst om var Emil Fredholms novell Stygn. Det är en hemsk historia (i positiv bemärkelse) där historiens jag är obduktionstekniker. Han får en perverterad glädje av sitt yrke.
Jag hade hoppats att alla novellerna skulle ha koppling till julen, men så är inte fallet. Vad värre är, är att det inte ens är säkert att det är en deckare. Arne Dahls novell Här och nu handlar om en man som flyttat till ett övergivet torp långt upp i Norrland, tydligen i ett försök att undfly en dödlig pandemi. Okej, det kan ju vara intressant, men deckare? Inte ett mord så långt ögat kan nå.
Då är Amanda Hellbergs Chokladasken bättre. Den utspelar sig kvällen före julafton 1883 och landsfiskalen berättar om ett gammalt mordfall. Enda plumpen i protokollet när det gäller den berättelsen är just användandet av titeln landsfiskal. Vi fick inga landsfiskaler förrän 1918. Innan dess var det länsmannen som hade ansvaret för brottsutredningarna.
Nu gott folk står julen för dörren, så nu får tisdagstrion ta lite ledigt. Och på tal om ledigt så åker jag bort ett par veckor efter jul, så det blir ingen ny trio förrän den 20 januari. Under tiden ska jag i alla fall hitta på teman för vårterminen.
lördag 13 december 2025
Veckans mening v. 50 2025
Häng gärna på! Och länka gärna i kommentarsfältet!
torsdag 11 december 2025
Årets sista mord av Sophie Hannah
onsdag 10 december 2025
Dagens visdomsord 2025-12-10
tisdag 9 december 2025
Tisdagstrion: Svenska Akademien (associera fritt)
Dags för veckans tisdagstrio. I morgon delas nobelpriset i litteratur ut. Och övriga nobelpris också naturligtvis. Denna tisdags tema är: Svenska Akademien (Associera fritt)
Tipsa om tre böcker och lämna en länk, så vi kan klicka oss runt och ta del av varandras tips!
Jag bara måste inleda med Grand Final i skojarbranschen av den före detta ledamoten i Svenska Akademien Kerstin Ekman. En bok som gav mig en härlig läsupplevelse.
Kerstin Ekman driver vasst men godmodigt med litteraturvärlden. Och få kvinnor har väl som hon en sådan insikt i hur det går till i den litterära parnassen. Hon var ju bevars ledamot av Svenska Akademien 1978-2018, även om hon inte deltog i akademiens arbete från 1989.
Till sist slänger jag in Aniara av Harry Martinsson. Det anses att detta verk var det främsta skälet till att denne ledamot av Svenska Akademien av samma akademi tilldelades nobelpriset i litteratur.
Det fanns ej längre några ljus att tända.
En ensam lykta brann vid Mimas grav
dit nu de sista samlats för att vända
i hjälplös nöd sin rygg mot dödens hav.
De sista timmarna av människotid
mot lågan vände sina ögons fråga.
Så satt på jorden mången fånge vid
sin sista lampas ljus och såg dess låga
och hörde hur plutonen ställde upp
där utanför där murens hårda sten
snart skulle spegla skottens mynningssken.
Ty rymdens grymhet övergår ej människans.
Nej människors hårdhet tävlar mer än väl.
Fånglägercellens ödslighet på jorden
har tungt sin stenrymd välvt kring människans själ,
när kalla stenar stumma hördes svara:
här härskar människan. Här är Aniara.
lördag 6 december 2025
Veckans mening v. 49 2025
Häng gärna på! Och länka gärna i kommentarsfältet!
onsdag 3 december 2025
Dagens visdomsord 2025-12-03
tisdag 2 december 2025
Svålhålet av Mikael Niemi
Vi får veta hur det egentligen gick till när universum skapades, och varför det är svart och inte vitt. Däremot förblir frågan om hur det ska gå för mänskligheten när universum drar ihop sig i en omvänd Big Bang obesvarad. Men det var nära att Öyvind hade fått veta.
Tisdagstrion: Berg
Dags för veckans tisdagstrio. Denna tisdags tema är: Berg. Här kan man associera fritt!
Tipsa om tre böcker och lämna en länk, så vi kan klicka oss runt och ta del av varandras tips!
De Aderton är första delen i Anton Bergs trilogi om den dolda organisationen med samma namn; en organisation som i hemlighet styr det mesta i Sverige sedan 1700-talet. Det ger naturligtvis foliehattsvibbar, men Anton Berg är inte en sådan som verkligen tror på internets alla galna konspirationsteorier. (Åtminstone tror jag inte det.) Men han har skapat ett litterärt verk där historien bygger på att vådliga konspirationer verkligen finns.
Det är en mycket välskriven bok där författaren gjort en omfattande research. Han berättar historien så väl att jag som läsare nästan grips av en känsla av att det är en sann historia.
Fôlkprat av Stig Berg är en riktigt trevlig poesibok, men om det är den lättbegripligaste värmländskan, som det sägs på baksidestexten, det vet jag inte. Rolig är den i alla fall, och riktigt tänkvärd. Jag förstår texten, men ibland får jag nästan läsa den högt, för då förstår jag bättre, eftersom jag är van att tala och höra värmländska, men det är mer ovanligt att läsa den. Jag säger inte mer utan bjuder istället på en av dessa vardagsfunderingar som Stig Berg skrivit ner:
Kärringa mi
ho ä att kônsti ho
när dä blir läggdags
då börjer ho me steckinga
tess ja sômner
mä tininga över magen
På môran
när ja vakkner
då ä ho när krettura
i laggårn
men på nôe vis
förstår ja hänn
Ätter elva onger
Och bergen svarade av Khaled Hosseini är en helt fantastisk bok med verklig berättarkonst. Den unge Abdullah tar hand om sin syster Pari, men de båda skiljs åt vid mycket unga år. En lång vandring över bergen till en stad slutar med att systern lämnas till ett barnlöst par. Sakta får vi veta allt mer om vad som händer dem och andra gestalter i boken, men det är inte en enkel resa. Vi får följa olika personer, som på ett eller annat sätt är inblandad i händelserna och får därför helt olika perspektiv.
Hosseini är amerikan, men han är född i Afghanistan, och det är i Afghanistan som hans böcker utspelar sig. Han fängslar läsaren från den första sidan till den sista. Inledningskapitlet, som är en saga som Abdullahs och Paris far berättar för sina barn, visar sig ge en bakgrund till det som sedan händer i deras egen familj, fast man först inte inser det.
måndag 1 december 2025
Litteraturens ABC - bokstaven F
Linda med bokbloggen enligt O har en utmaning, som hon kallar Litteraturens ABC. Tanken är att det ska vara ungefär samma mall för varje bokstav. En författare, en bok och så en uppgift kopplad till ord som börjar på den aktuella bokstaven. Nu är det dags för bokstaven F.
Berätta om en författare med för- eller efternamn som börjar på F
Jag kan naturligtvis inte gå förbi den store skalden Gustaf Fröding. På många sätt en tragisk person, trots att han var ett geni. Han läste på universitetet i Uppsala, med skralt resultat. En vänlig och godtrogen man, som hade sitt farsarv i en låda under sängen där han bodde med andra studenter. Om någon hade ont om pengar var det bara att gå in på Frödings rum och låna ur lådan. Tyvärr var det lite sämre med återbetalandet av lånen. I övrigt förslösade Gustaf Fröding sina pengar på fester och prostituerade.När jag ser bilden här bredvid på en åldrad Gustaf Fröding känner jag att jag nog bör raka av mig mitt gråvita skägg. Hur gammal tror du att han blev? Han dog endast 5o år gammal!Jag blev inte besviken på den här Hellbergsboken heller. Det är inte stor litteratur och inte kommer böckerna att bli några klassiker, men visst kan Åsa Hellberg skriva. Det är en underhållande bok, men även gripande. Jag skrattar flera gånger, men jag ska även erkänna att jag fick tårar i ögonen vid något tillfälle också, och det är alltid ett gott betyg. Då har författaren lyckats gripa tag i en.
Det är romantik, tantsnusk och gamla sorger som inte har läkt om vartannat. Jag tror inte att jag är den egentliga målgruppen för boken, men jag gillar den. Så det så. Enda egentliga svagheten i boken är jakten på en försvunnen vinsamling. Där känns det alltför mycket som Lassemajas detektivbyrå. Den hade gärna fått utgå.
Men sammantaget är det en bok som jag gärna rekommenderar, för den som längtar efter en lättläst feelgoodroman.
























