lördag 1 februari 2025

Veckans mening v. 5 2025

Varje lördag presenterar jag en mening från boken jag läser. En mening som har fått mig att stanna upp. Den kan vara humoristisk, men den kan även vara allvarlig. En mening att lägga några sekunder på. Veckans mening är hämtad från Med slavar i lasten av Anne Agardh.

Nu visste han att elden var något människan i värsta fall inte kunde rå på, en makt kanske större än Gud; det hjälpte inte att vara förmögen om elden tog över.

Häng gärna på! Och länka gärna i kommentarsfältet!

8 kommentarer:

  1. Nej, det finns, trots allt, en hel del som inte pengar biter på.
    En fastnad mening finns att läsa på bastmattan.
    https://bastmattan.blogspot.com/?m=0
    Margaretha

    SvaraRadera
  2. nej, just det. pengar är inte allt här i världen
    http://mrscalloway.blogspot.com/2025/02/veckans-mening-v-5-2025.html

    SvaraRadera
    Svar
    1. Vad hette hon som sa något i stil med: "Pengar ger inte lycka, men jag gråter hellre i en jaguar än längst bak i bussen"?

      Radera
    2. Mae West???? Nä Francoise Sagan var det. Och jag tror bilen var en Rolls, men en Jaguar borde ha dugt ...

      Radera
    3. Sagan var det ja. Tack för det! Och det var faktiskt en buss. Citatet lyder: "Money may not buy happiness, but I'd rather cry in a Jaguar than on a bus."

      Radera
  3. Din mening kunde nog gälla en hel del folk i Kalifornien f n.
    Min mening finns här
    https://klimakteriehaxan.blogspot.com/2025/02/veckans-mening-om-en-dodad-pojke.html

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja, stackars människor! Och då tänker jag inte på alla kända multimiljonärer som gråter i pressen och i sociala medier, utan alla vanliga hårt strävande människor som förlorat sina hem.

      Radera