Originalets titel: Bramu raju
Författare: Jerzy Andrzejewski
Förlag: René Coeckelbergs bokförlag (1975)
Antal sidor: 103
Romanens historiska bakgrund är det barnkorståg som på 1200-talet utgick från bland annat Frankrike till det heliga landet. Enligt herdepojken Jakobs förkunnelse skulle endast de oskyldiga, renhjärtade barnen kunna lyckas där de vuxna redan misslyckats. Men under barnens bikt för den gamle munk som följer dem, visar det sig att de delar vuxenvärldens ambitioner: maktlystnad, avundsjuka och erotiska begär. Förfärad över att korstågets heliga syfte gått förlorat och över hur de triviala, världsliga strävandena spelar ledarna i händerna söker munken hejda tåget.
Paradisets portar av Jerzy Andrezejewski utgavs 1960 och gavs ut på svenska 1975. Jag läste om boken någonstans och tyckte att den verkade intressant, så jag köpte den på Bokbörsen.
Motsvarade då denna kortroman mina förväntningar. Svaret är nej! Trots att den är så kort var den ett elände att ta sig igenom. Det var ofta nära nog omöjligt att veta vem det var som tänkte eller sade något. En starkt bidragande orsak till detta är att romanen omfattar cirka 40000 ord. Dessa är uppdelade på två (2!) meningar, och den andra meningen är bara på fem ord. En mening på 40000 ord, den är långt ifrån njutbara att tas sig igenom.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar